|

SARABA! Nişi Kanako’nun Roman Serisi

Nişi Kanako‘nun üçlü roman serisi Saraba’nın ikinci cildini de okudum. İlk cildini kızım tavsiye etmişti. Okuyunca hoşuma gittiği için ikinci cildini de aldım.

Roman Osaka’da yaşayan Akutsu ailesinin hikayesini anlatıyor. Anne, baba, bir kız çocuğu ve Tahran’da doğan küçük oğlan ile dört kişilik bu aileden başka teyzeler, anneanne, ilginç komşular da bu hikayenin kahramanlarından. Roman küçük oğlanın ağzından anlatılmış. Anaokulu yıllarından başlayarak Mısır’da geçen ilkokul zamanları, mahalledeki günlük yaşam vs. ilginç ayrınıtılarıyla ama insanı sıkmadan verilmiş. İlk cilt Mısır’dan dönüşle bitiyor. İkincisinde oğlanın ortaokul, lise ve üniversite hayatı var. Üçüncüyü daha okumadım.

Çağdaşımız yani yakın tarihli kitapların Türkçeye çevrilmesi gerekli görüşündeyim. Böyle kitapları okudukça tekrar tekrar aklıma bu geliyor. Bu kitap da Türkçeye çevrilmeli dedim içimden. Kaba hatlarıyla hikayede heyecan verici bir taraf yok doğrusu. Ancak çok ilginç ayrıntılarla mesela öğrencilikte kız erkek ilişkileri, toplumun erkeklerden beklentisi, okula gitmeyi reddetme, kült bir din olarak komşu evde başlayan Satorokoğmon-sama inancı ve bunun etrafında gelişen ilişkiler, müslüman ülkede Japon olarak hissedilenler vs. gerçekten çok değerli yaşam örnekleriyle dolu.

Kitabın renkli kapağına sonradan daha dikkatli bakınca aslında romanda geçen birçok sahnenin canlandırıldığını gördüm. Kapak tasarımını kim yaptıysa kitabı önce güzelce okumuş demek ki:)

Bu kitap 2015 yılında yazarına Naoki Ödülünü kazandırdı ki bir Japon yazarın erişmek istediği en üst noktalardandır. Japonca bilenler okusunlar, tavsiye ederim. Yayımcılar için de güzel bir çeviri eser adayı olabilir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir