Nişi Kanako 西 加奈子

        1977 Tahran doğumlu Nişi Kanako, ilkokul yıllarında Kahire şehrinde de yaşamış. Yılda iki üç roman yazacak kadar çılgın bir hızla yazıyor.
        İlk yazdıklarını bir tanıdığına gösterdiğinde “teknik var ama duygu yok” diye eleştiri almış. O da “Yazma isteğim gelene kadar duygularımı biriktireceğim” diye altı ay yazmayı tümüyle bırakmış. Sonra yazdığı ilk eseriyle hemen ismi bilinir olmuş. Çok yönlü bir yazar, şarkı sözü, resimli kitap, denemeler de yazıyor. Televizyonda radyoda birçok programa konuk olarak da çağrılan, sevilen bir kişi. Osakalı olması ve pankreas güreşleri tutkunu olması da onu sevdiren özelliklerinden. 2015 yılında Vogue Japan tarafından yılın kadını seçilmişti.
        Japonya’nın en ünlü edebiyat ödüllerinden olan Naoki Ödülü’nü aldığında, basın toplantısında bir soru üzerine, cesaret kaynağım pankreas güreşçileridir demişti.
        Bu ödülü almasını sağlayan kitabı “Saraba” üç ciltlik bir roman. Kendisi gibi Tahran’da doğan ve Mısır’da ilkokula giden bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Bir Japonun gözünden müslüman ülke insanlarının nasıl görüldüğünü anlamak için çok ilginç kaynak bu roman serisi.

Similar Posts

2 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir