Biyografi

Sayfama hoş geldiniz😊.

Böyle bir tanıtım sayfası koymayı düşünmüyordum ama sitenin teknik alt yapısını kuran genç arkadaşım Serkan, vaneralper.com diye site açıp sonra da kendinizi saklamak garip olur dedi. Haklı. Kendimi saklama niyetim yok ama beni öncelikle yazılarımla ve çevirilerimle tanımanızı isterim.

Bunun nedeni çok basit. Japonya’ya ilk kez 1989’da gelmiştim. Sonra 1992’de buraya temelli göçtüm. O zamandan beri de Türkiye dışındayım. Arada beş yıl iş için İsviçre’de de yaşadım. Moda markalarının finans ve genel yönetimi konusunda danışmanlık yapıyorum. Kısacası her günüm sabahtan akşama kadar hesap kitapla geçiyor; ekmeğimi böyle kazanıyorum. Moda kısmı ilginç gelebilir ama ben bu işlerin yaratıcı olmayan ve müşteriye görünmeyen arka sahnesindeyim. Çoğunlukla tekdüze işlerle meşgūlüm. Geçinmek için yaptığım işler bunlar ve internette herkese açık olarak özgeçmişimi bulabilirsiniz. Çoğunlukla en fazla iki üç yıl süren projelerde çalıştığım için hayātımın yarısı bir sonraki işimi aramakla geçiyor.

Bu sitede ise bunları anlatmayı düşünmüyorum. Kendimi bildim bileli Türkçe ve yabancı dillere ilgi duymuşumdur. Birçok dili değişik düzeylerde öğrendim, poliglotum. Lise yıllarımdan bugüne değişik dillerden Türkçeye büyüklü küçüklü çeviriler yaptım. Çevirmeyi seviyorum. Kedi sevenlerin farklı bir karakterde olması gibi, çevirmeyi sevenlerin de farklı bir düşünce yapısında olduklarına inanıyorum. Çevirmen arkadaşlar beni anlayacaktır.

En çok Japon dilinden çeviri yaptım ve bu satırları yazdığım Pazar gününün de çoğu çeviri yapmakla geçti. Bu sitede eski yeni çevirilerimi paylaşacağım. Bunları o zamanlar hangi duygularla çevirdiğimi, bugün hangi duygularla tekrar okuduğumu da eklemek istiyorum. Japonya ve Japon kültürü sevdālısı birçok dostum var. İlgili oldukları konularda yazılarını alabilirsem burada onları da zevkle yayımlayacağım.

2020 yılında Japon yazın ve düşün ortamından kendi seçtiğim kitapları Vaner Alper Seçkisi olarak çevirip yayımlamaya başladım. Bu seçkideki kitapları ve yazarları da burada tanıtmayı düşünüyorum.

Keyifli okumalar diliyorum. Tekrar teşekkür ederim.

Vaner Alper

Love Turkey sitesi (Japonca)             

Japonca Türkçe görsel sözlük              

Çevirmen olarak özgeçmişim

İş hayātımdaki özgeçmişim                 

Twitter sayfam

Instagram sayfam