Kolay Japonca! 41 – 50 やさしい日本語!

Japonca harflere devam! 5

Sırada 4 var. Üst üste dört çizgi olmalı. Evet öyle. Ancak okuması zor diye terk edilmiş, yine de dörtgenimsi başka bir harfle yazıyoruz. Romalılar da III’ten sonra IIII yerine IV yazmıştır. Ancak bin yıl sonra saat îcat olunca VI ile karışmasın diye IIII rakamını dirilttiler.

Beş rakamı Gora filminden:)
Üstte gök altta yer çizgisi ortada da çarpı şeklinde dünyayı oluşturan beş element simgesi var.
(ateş, su, altın, toprak ve evet filmde alay edilen tahta!) Olimpiyat için beş halka 五輪 deniyor ve burada beşi görebiliriz.

Şimdi sıra 10 sayısında.
Sıfır yok ama gerek de yok, on için bir resim yapıyoruz: 十 Karemsi haç bu. Roma rakamlarındaki on sayısı da buna benzer, X şeklinde. Haliyle 十月 onuncu ay Ekim oluyor. Ekim devrimini anma posterinde 十月 var tabii.

Bir kaç alıştırma yapalım. 十五 on ve beş, evet onbeş demek. 十二 on ve iki, oniki demek 十二月十五日 ne demek öyleyse, düşünerek eğlenelim.

Alıştırma: Japonya’yı hatırlayalım 日本
Buna 1 ekliyoruz:  日本一
Japonya birincisi Japonya’nın en iyisi demek.
Resimlerde ders çalışmaya heveslensin diye böyle yazılı saç bandı takılmış bir çocuk ve beyzbolda Japonya şampiyonunun belirlendiği an var. İkisi de Japonya birincisi.

Türkler için önemli bir harfi yazalım. Nasıl ki Almanca öğrenenler “ih möhte şiş köfte” ile başlıyor, Japoncada da yanlışsız şiş kebap yazmadan dil mil öğrenilemez:) Şiş resminde sebzesiz iki parça etin geçirildiği tek bir şiş resmedilmiş. 串 Kuşi okunuyor.

Denize uzanan sivri burunlara da şiş (kuşi 串) deniyor. Haritadaki şehir böyle bir burnun kökündeki 串本 Kuşimoto şehri. Burası Japonya’da Türklere en yakın şehirdir. Ertuğrul fırkateyni burada batmıştı. Türk müzesi, Türkiye’ye en uzak şehitlik ve Atatürk heykeli de burada.

Ertuğrul 1890 adlı Türk Japon ortak yapımı film bu Kuşimoto şehrinde çekildi. Şehir halkı ve belediye memurları figüran olarak rol aldılar. Kuşimoto belediyesi sürekli bir Türk memur da bulunduruyor ve tüm memurlar Türkçe selâmlaşmayı bilmekte. Resimdeki yeni memure Durna hanım.

İnsan harfi böyle 人 Önümüzden geçen bir insanı yandan çizmişiz. Çok kullanıldığı için en fazla yalınlaştırılan harflerden birisi bu.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. İlgilenenler önceki tivitlere ve amatörce ama elimizden geldiğince özenle yaptığımız sözlüğümüze de baksınlar. https://vaneralper.com/thesaurus/ 

Bu dizinin diğer yazılarını okumak icin aşağıdaki KOLAY JAPONCA etiketine basıverin.Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir